KOMPLEKSOWA OPIEKA DLA PACJENTÓW Z ZAWROTAMI GŁOWY I ZABURZENIAMI RÓWNOWAGI
Dr Marek Juszczak umów wizytę lub
specjalista neurolog
Dr n. med. Magdalena Janc
Fizjoterapeutka specjalizująca się w rehabilitacji zaburzeń równowagi oraz zaburzeń narządu głosu.
Jak wygląda diagnostyka i leczenie w Centrum Leczenia Zawrotów Głowy ARTMEDIS?
Z uwagi na czasochłonność diagnostyki koniecznej do kompleksowej oceny układu równowagi pierwszorazowa wizyta lekarska trwa minimum 60 minut (dwukrotność wizyty standardowej).
W trakcie pierwszej wizyty lekarskiej Pacjent może liczyć na:
- przeprowadzenie szczegółowego i ukierunkowanego wywiadu (który w wielu przypadkach pozwala na wstępne ustalenie najbardziej prawdopodobnego rozpoznania)
- analizę ewentualnej dokumentacji medycznej chorego
- przeprowadzenie wnikliwego badania neurootologicznego w skład którego wchodzą:
- badanie neurologiczne ukierunkowane przez dane z wywiadu, ze szczególnym uwzględnieniem oceny chodu, w tym chodu tandemowego, prób móżdżkowych, oceny układu pozapiramidowego oraz oceny obwodowego układu nerwowego w kierunku polineuropatii (w tym badanie odruchów głębokich, czucia dotyku, temperatury, wibracji, czucia głębokiego)
- test M-CTSIB z użyciem poduszki balansowej, oceniający całokształt funkcjonowania układu równowagi i jego poszczególnych składowych
- szczegółowa ocena ewentualnego oczopląsu z różnicowaniem jego typu i pochodzenia (obwodowe vs ośrodkowe), niekiedy również z lokalizacją miejsca uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (na podstawie typu oczopląsu)
- przyłóżkowy test HIT – oceniający funkcjonowanie błędników poprzez ocenę odruchu przedsionkowo-okoruchowego (VOR) przy stymulacji kanałów półkolistych bocznych
- test HINTS będoący rozszerzeniem testu HIT (pomocny w odróżnianiu ośrodkowej przyczyny objawów od uszkodzenia obwodowego)
- badanie ruchów wodzenia gałek ocznych (smooth pursuit) i konwergencji (ich zaburzenia wskazują na uszkodzenie ośrodkowe)
- badanie sakad (w kierunku ich ew. zwolnienia, dysmetrii, ew. rozkojarzenia), których nieprawidłowości występują się w uszkodzeniach móżdżku i pnia mózgu
- test wzrokowej supresji VOR – badający czynność móżdżku
- przyłóżkowy test subiektywnej wzrokowej percepcji pionu (SVV) – oceniający funkcję narządów otolitowych (głównie łagiewki) w obrębie błędników lub uszkodzenie powiązanych z nimi struktur ośrodkowego układu nerwowego
- badanie oczopląsu spontanicznego wykonywane po zniesieniu fiksacji przy użyciu specjalistycznych videogogli bezprzewodowych z kamerą podczerwieni
- test HST(head-shake nystagmus test) – również wykonywany z użyciem videogogli, pomocny w wykrywaniu częściowo skompensowanej dysfunkcji błędnika (w okresie po ustąpieniu oczopląsu spontanicznego), a rzadziej również uszkodzenia móżdżku (ang. „perverted HSN„)
- próby położeniowe (wykonywane po zniesieniu fiksacji z użyciem videogogli), t.j. próba Dix-Hallpike’a i próba McClure’a (supine roll test), które są kluczowymi testami do wykrywania łagodnych położeniowych zawrotów głowy (BPPV), a niekiedy również ośrodkowego oczopląsu położeniowego (CPN, spotykanego w uszkodzeniach móżdżku).
- omówienie i dokładne wytłumaczenie choremu wyników badania neurootologicznego i płynących z niego wniosków diagnostycznych
- w razie wykrycia BPPV w cenie wizyty zawarte jest również wykonanie odpowiednich manewrów terapeutycznych, które w większości przypadków powodują natychmiastową poprawę
Kolejne wizyty lekarskie trwają minimum 30 minut, służą m.in. analizie wyników ewentualnych badań dodatkowych, powtórzeniu wybranych elementów badania neurootologicznego, ocenie efektów wdrożonego leczenia i jego modyfikacji, a ich przebieg jest bardzo indywidualny, dostosowany do potrzeb Pacjenta.
Po postawieniu rozpoznania (na pierwszej lub kolejnej wizycie) wdrażane jest leczenie farmakologiczne (lub ew. stosowane są manewry terapeutyczne), a w razie potrzeby, chory otrzymuje skierowanie na rehabilitację, której program, czas trwania i inne szczegóły ustala z naszym fizjoterapeutą, dr n. med. Magdalena Janc.
Jakie metody rehabilitacji są stosowane w Centrum Leczenia Zawrotów Głowy Artmedis?
Metody rehabilitacji zawrotów głowy i zaburzeń równowagi są dobierane indywidualnie, zależą od rozpoznania oraz możliwości pacjenta. W Naszym Centrum do usprawnianie zaburzeń równowagi wykorzystywane są;
- Metoda rehabilitacji przedsionkowej (vestibular rehabilitation therapy- VRT)
- Metoda proprioceptywnego torowania nerwowo-mięśniowego (proprioceptive neuromuscular facilitation-PNF)
- Trening w warunkach optokinezy
- Platforma balansowa z biofeedbackiem
- Manewry repozycyjne
- Trening funkcjonalny w pełnej asekuracji
W przypadku zaburzeń pochodzenia przedsionkowego (błędnikowego) rehabilitacja prowadzona jest według wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Fizjoterapii sekcji neurologicznej (APTA) z 2021 roku w procesie usprawniania wykorzystywane są następujące komponenty:
– Ćwiczenia stabilizacji spojrzenia (VOR)
– Ćwiczenia równoważne
– Reedukacja chodu
Okres trwania rehabilitacji zawrotów głowy i zaburzeń równowagi jest zależny od rodzaju fazy, w której rozpoczyna się usprawnianie oraz od rodzaju uszkodzenia obwodowej części układu przedsionkowego. Zalecenia obejmują udział pacjenta w co najmniej 1-2 sesjach nadzorowanych przez fizjoterapeutę w ciągu tygodnia przez okres od 4-12 tygodni oraz wykonywanie samodzielnych ćwiczeń minimum 3 razy dziennie przez 20 minut.
Cennik:
- Diagnostyka i leczenie zawrotów głowy – pierwsza wizyta (60 min): 300 zł
- Leczenie zawrotów głowy – kolejna wizyta lekarska (30 min): 200 zł
- Badanie błędników metodą vHIT: 180zł
- Rehabilitacja – 1 sesja (60 min): 150 zł * (liczba potrzebnych sesji ustalana indywidualnie przez fizjoterapeutę i Pacjenta)